Subkontynent indyjski to zróżnicowany region, a same Indie to ogromny kraj. Czasem może być nam trudno to sobie wyobrazić, patrząc na mapę świata. Dlatego też nie da się powiedzieć o niczym takim, jak jednolita kuchnia indyjska. Owszem – istnieje cała masa kuchni regionalnych, które razem określane są tym terminem.
Kuchnie północy, południa, wschodu i zachodu
Najważniejszy podział kuchni subkontynentu indyjskiego to kuchnie północy, zachodu, południa i wschodu kraju. Różnią się one pod wieloma względami, bo tez różny jest charakter tych regionów. Dotyczy on zarówno religii i jej wpływu na dietę mieszkańców, jak i klimatu i tego, co w danym miejscu się uprawia.
Indyjska restauracja Wrocław
Kuchnia północy Indii to właśnie to, co najczęściej kojarzymy z kuchnią indyjską i co najczęściej oferuje przeciętna restauracja indyjska w Europie. Największy wpływ miał na nią Islam i jego zasady dotyczące diety, a także warunki klimatyczne. Na północy Indii uprawia się różnorodne zboża, a więc w kuchni obecne są różne rodzaje tradycyjnego pieczywa. Wpływ islamu spowodował, że w tej części kraju nie jada się zupełnie wieprzowiny. Popularne są dania z kurczaka i innych rodzajów drobiu. Używa się tu dużo roślin strączkowych, a przede wszystkim - soczewicy. Bardzo dużą popularnością cieszą się również dania w mongolskim stylu – skomponowane głównie na bazie różnego rodzaju mięsa. Zachodnia część Indii to przede wszystkim wielkie miasta portowe jak Bombaj, czy Panaji. Tutaj tradycyjna kuchnia uzyskała prawdziwie międzynarodowy charakter. Dzięki temu, że region utrzymywał przez stulecia kontakty handlowe z innymi częściami świata, kuchnia zachodnich Indii podlegała wielu wpływom – arabskim, europejskim, dalekowschodnim. Południe kraju to jego część, w której dominującą rolę odgrywa Hinduizm i jego różnorodne odłamy. W potrawach używany jest głównie ryż, a bardzo mało jest pieczywa. Mięsa w kuchni południa Indii używa się mało, za to bardzo popularny jest wegetarianizm. Do większości potraw używa się mleka i miąższu z kokosa. Wschodnie Indie to region w którym łączą się różnorodne wpływy. Najczęściej używane tutaj produkty to tradycyjne rodzaje pieczywa (różnorodne placki), ryż, ryby i soczewica.
Mięso i warzywa w Indiach
W całych Indiach bardzo mało je się wołowiny. Wynika to ze względów religijnych. W powszechnym użyciu jest natomiast drób – głównie kurczak i kaczka. Na północy kraju praktycznie nie spożywa się mięsa wieprzowego, choć w innych jego częściach sięga po nie więcej osób. Tutaj również często w użyciu jest baranina, jagnięcina i mięso kóz. Wielka jest natomiast różnorodność używanych w kuchni warzyw. Należy pamiętać, że mówimy o kraju leżącym w strefie działania monsunów. Klimat Indii sprzyja więc uprawie wielu gatunków i odmian roślin strefy międzyzwrotnikowej. Niezwykle popularne są rośliny strączkowe. Wśród zbóż dominuje na północy pszenica, a na południu i wschodzie – ryż.
Indyjskie przyprawy – kwintesencja smaku
Kuchnia Indii to jednak przede wszystkim ogromny wybór przypraw, stosowanych tu na najróżnorodniejsze sposoby. Wykorzystuje się zarówno pojedyncze przyprawy, jak i specjalnie przygotowane ich mieszanki (masala). W użyciu są przyprawy korzenne i zioła, a także różnorodne warzywa i owoce o mocnym smaku. Przyprawianie potraw uważane jest w Indiach za dużą sztukę, a kucharze z tego kraju często patrzą nieco z góry na ubogą w przyprawy (z ich perspektywy) kuchnię europejską. Przyprawy stosuje się tu praktycznie do wszystkiego – różnego rodzaju dań, napojów, jak kawa i herbata, a także deserów.
Indyjskie słodkości
W Indiach słodycze pełnią bardzo ważną funkcję. Potrawy o słodkim smaku pojawiają się w wielu posiłkach. Bardzo często jest to odpowiednio przyprawiony i podawany jako deser słodki jogurt (często z owocami). Dużo pije się tutaj również słodkiej kawy z mlekiem. Indiom nieobca jest również sztuka przyrządzania ciast i ciastek – głównie z mleka, orzechów i ogromnej ilości cukru. Popularne są słodycze wykonywane z białego sera.
Indyjskie jedzenie Wrocław
Indyjskie jedzenie dzisiaj znane jest i cenione na całym świecie. Stało się tak głównie za sprawą Brytyjczyków, którzy sprowadzili je do Europy, a bardzo często również dostosowali do europejskich gustów. We Wrocławiu restauracja Monster Cook oferuje szeroki wybór dań z tego odległego kraju.